Aquanima 40 – jachta plávajúca na energii slnka

Najmodernejšie technológie nie sú výdobytkom iba cestných vozidiel, ale čoraz častejšie si nachádzajú svoje miesto aj na vode, alebo vo vzduchu. Zaujímavý počin v tomto smere  predstavila Azura Marine, spoločnosť so sídlom v Singapure, známa výrobou najmodernejších solárnych plavidiel. V nedávnych dňoch  odhalila jachtu, ktorá sa podľa predstaviteľov spoločnosti môže plaviť nepretržite bez použitia fosílnych palív. To sa stalo možným  vďaka solárnemu systému skombinovanému s batériou o kapacite  60 kWh.

Plavidlo série Aquanima 40 je katamaran so strechou, ktorej celú plochu zaberajú solárne panely.

Aquanima 40

 „Pre majiteľa plavidla to znamená neobmedzené plavby bez nákladov na palivo, bez hluku alebo vibrácií, bez zápachu, bez znečisťovania prostredia emisiami a narušenia citlivého morského prostredia,“ uviedol výrobca.

Aquanima 40 je vybavená systémom na zachytávanie dažďovej vody a jej následnú úpravu a zariadením na  získavanie vody z klimatizácie. Pri cestovaní si preto nemusíte robiť starosti so zásobovaním plavidla čerstvou vodou.

Aquanima 40

Základné charakteristiky jácht série Aquanima 40:

  • dĺžka 13,25 m, šírka 6 m;
  • ponor 0,65 m, výtlak 7 ton;
  • 56 m² plocha slnečných panelov, akumulátor 60 kW, elektromotory 2 х 10 kW;
  • maximálna rýchlosť 18 km/h, cestovná rýchlosť 7,5 km/h;
  • 3 kajuty pre 6 hostí  + 2 jednomiestne kajuty pre posádku.
Schematické riešenie palúb

Podľa deklarovaných charakteristík je jachta série Aquanima 40 schopná nepretržite preplávať viac ako 185 námorných míľ za deň. Nainštalované elektromotory sú schopné pracovať 20 000 hodín bez údržby a nepretržitý pohyb pri cestovnej rýchlosti zabezpečujú nabíjateľné batérie, ktoré dodávajú energiu motorom v noci.

solárna strecha – tu by sa opaľovalo…

Strecha katamaranu, pozostávajúca zo solárnych panelov a systému na zhromažďovanie vody, môže byť tiež použitá ako vychádzková plošina.

Cena základnej verzie – od 495 tisíc eur, alebo 540 tisíc dolárov. Na žiadosť klienta je možné plavidlo dodatočne vybaviť rôznym doplnkovým zariadením.

Na rozdiel od mnohých vyvíjaných alternatívnych plavidiel tohto typu – katamaran od Azura Marine je sériové a plne certifikované plavidlo.

Stačí už len mať svoje more za domom a 300 slnečných dní v roku!

Zdroj:
Azura Marine