Alstom Coradia iLint – vlak s vodíkovými palivovými článkami ( FCEV)

Vo svete stále existuje veľké množstvo neelektrifikovaných železníc, na ktorých jazdia dieselové vlaky. Francúzska spoločnosť Alstom predstavila na výstave InnoTrans v Berlíne ekologickejšiu alternatívu k vlakom poháňaným dieselovým motorom. Táto alternatíva je elektrický vlak s vodíkovými palivovými článkami Coradia iLint, ktorý nevytvára absolútne žiadne škodlivé emisie pre životné prostredie a má inteligentný energetický systém, ktorý mu umožňuje využívať energiu jeho paliva čo najúčinnejším spôsobom.

Základom konštrukcie  vlaku Coradia iLint je dieselový vlak Coradia Lint 54 schopný prepraviť až 300 cestujúcich, z ktorých 150 je sediacich. Vlak Coradia iLint môže dosiahnuť maximálnu rýchlosť až 140 kilometrov za hodinu a všetky jeho ďalšie dynamické vlastnosti, ktoré ovplyvňujú plynulosť a pohodlie jazdy, sa nelíšia od charakteristík vlaku Coradia Lint 54. Jedným z hlavných rozdielov medzi elektrickou a naftovou verziou je extrémne nízka úroveň hluku, ktorý je emitovaný vlakom pri jazde aj pri maximálnej rýchlosti.

ako funguje pohon vlaku na vodíkových článkoch

Zdrojom energie vodíkovo-elektrického vlaku Coradia iLint je zariadenie poháňané palivovými článkami, ktoré pri zlúčení vodíka z palivových nádrží s kyslíkom z atmosféry vytvára v elektro-chemickej reakcii značný elektrický náboj. Jedinými vedľajšími produktmi palivových článkov sú vodná para a kvapalná voda. Energia z palivových článkov je uložená v lítium-iónových batériách, ktoré tiež prijímajú energiu z rekuperatívneho brzdového systému. Inteligentný riadiaci systém neustále rozdeľuje toky energie do rôznych vlakových systémov, čo zaisťuje dojazd vlaku od 600 do 800 kilometrov pri jedinom naplnení nádrží vodíkovým palivom.

Alstom teraz ponúka svojim zákazníkom nielen vlak Coradia iLint, ale aj celý balík, ktorý obsahuje infraštruktúru potrebnú na naplnenie nádrží vodíkom a údržbu. Prvou trasou, ktorú  prevádzkuje spoločnosť Coradia iLint od decembri 2017, je trasa Buxtehude-Bremervörde-Bremerhaven-Cuxhaven v Dolnom Sasku v Nemecku.

Zdroj:
alstom